banner
MENÜ
Sepetinizde 0 ürün bulunmaktadır.

AKVARYUMDA HANGİ AĞAÇLAR KULLANILABİLİR:

Blog

AKVARYUMDA HANGİ AĞAÇLAR KULLANILABİLİR:

A) ‘İŞLEMDEN GEÇTİKTEN SONRA’ KULLANILABİLECEK CİNSLER:

1. SÖĞÜT
2. KARAAĞAÇ
3. KAVAK
4. KAYIN
5. LADİN
6. MEŞE
7. ASMA ÜZÜM
8. BALDIRAN
9. BAMBU
10. KOCAYEMİŞ
11. KÖKNAR
12. HİNDİSTAN CEVİZİ

B) AKVARYUMCULARDA SATILAN VE KAYNATILDIKTAN SONRA KULLANILACAK CİNSLER:

1. ÇÖL KÜTÜĞÜ
2. MOPANİ
3. MALEZYA DRIFTWOOD (dıriftvud)
4. MANGROVE (Mango da denir ama Mango esasında bir meyvanın adıdır).

Driftwood: Dalgaların, suyun karaya vurduğu, taşıdığı ağaç kökleri, kırılmış dallar demektir.
Bu kütükler, dallar genelde Güney Doğu Asya’nın Malezya, Endonezya benzeri ülkelerinde dere,deniz,göl kıyısından toplanan ithal ve akuvaristler tarafından ‘tercih edilmesi gereken’ ürünlerdir.

C) TABİATTA BULUNABİLECEK FAKAT KULLANILMASI TAVSİYE EDİLMEYEN CİNSLER:

1. ÇAM
2. SEDİR
3. CEVİZ
4. DİŞBUDAK
5. KİRAZ
6. AKÇAAĞAÇ
7. HUŞ AĞACI

D) AKVARYUMCULARDA BULUNABİLECEK FAKAT KULLANILMASI TAVSİYE EDİLMEYEN ÜRÜNLER:

1. PLASTİK, MERMER, CAM, METAL YAPAY AĞAÇLAR, BİTKİLER, BİBLOLAR, OYUNCAKLAR.
Ancak küçük çocuğunuza hayvan sevgisini, canlı sevgisini, sorumluluğunu hissettirmek için bir 10-15 cm lik, içinde bir iki karides veya japon balığı olan akvaryum ise hayvana dolaşabileceği alanı geniş tutmak kaydıyla başlangıç akvaryumu içine minik plastik ağaç –yunus-dalgıç vs dekor olarak konabilir.

***
Tabiatta dolaşırken rastladığımız güzel formlu ağaç dallarının, akvaryumlarımızda iyi duracağını hem de bedavaya getirmiş olacağımızı düşünürüz ki profesyonel anlamda bitkili akvaryum, nano akvaryum kuran ve yarışmalara girenlerin de tercihi budur fakat her güzelliğin bir bedeli vardır. Bu bedel de ağaç seçimi ve akvaryuma koymadan yapmaya mecbur olduğumuz işlemlerdir.
a) Önceliği dere-göl-deniz kıyılarında bulacağımız kütük ve dallara vermeliyiz. Çünkü bunlar görmüş, geçirmiş, içindekileri boşaltmış, suyla arkadaşlık kurmuş, içindeki akvaryuma uymayacak minik hayvancıklardan arınmış, suyu da içine iyice çekmiş, kıyıya vurduğunda güneşle kurumuş, içindeki böceklerin de besin bulmak için kendisini terkettiği, yaşlı, eski, emekli ağaç kütükleri ve dallarıdır.

Eve getirilir, güzelce yıkanır, kaynatılır, ‘havalandırılır’ yani kurutulur, böylece böceğinden,parazitinden kurtulmuş olur, daha kolay batar ve henüz balık konmamış akvaryuma ekleyebiliriz.

Kaynatma işleminde Tencereye sığmayan parçalar olursa, onun da çözümü evde hanım olmadığında en yüksek sıcaklığa ayarlanan ve sabun-deterjan hiçbir temizlik maddesi konmayan, Bulaşık Makinesine konurlar, isteğe bağlı bir iki tur yıkanır, kurutulurlar.

b) Karada, ormanda dolaşıp toplayıcılık yapacaksak... Ölü, kurumuş ve yukarıdaki listedekilerden toplayabiliriz, veya canlı olanları beğenmiş isek başkasının malı değilse toplar eve getiririz, aynı işlemlerden geçiririz fakat akvaryuma koyamayız, balkona-bahçeye güneş gören yere asarız, yağmur-kar-rüzgar özellikle de bol güneş almasını sağlarız, ne kadar süre, 1 yıl.

Neden? Yaş ağaçların bitkilerin malum Özsuyu var, özsuyunda şeker var, reçine var, kabuğunda gizli toksik maddeler var, barındırdığı Parazitler var. Bunlardan arınması gerekiyor. Kaynatmakla gider diye de bir kural yok. Yeterince Havalanmamışsa, eskimemişse, kurumamışsa dikkatli olmalıyız. Özsuyu içinde gizli kalmışsa suyu köpürtür, kendi üstünde de beyaz lekeler, köpükler oluşur, bunun anlamı akvaryum suyunu bozuyor demektir.

c) Ceviz olmaz çünkü kabuğunda juglon denilen bir tür kristal toksik madde barındırır. Kaynatsan, kabuğunu soymuş olsan da içinde kalır.

d) Çam olmaz çünkü özsuyu yanında ciddi reçinelidir, kessen kurutsan bile uzun süre reçinesi içinde kalır, çıkartamazsın, bitmez.

e) Akçaağaç ve Huş ağacı olmaz, sert ağaçlardır, içlerindeki yağlı maddeden özellikle Huş ağacında kurtulamazsınız.

f) Kokulu ağaçlar Sedir gibi olmaz ama... eğer öleli çok olmuşsa, denize,göle,dereye düşmüş, devrilmiş, yıllarca orada yaşamışsa, içindeki Yağı, Reçineyi boşaltmış ise, gözenekleri su dolmuş ise eve getirilir klasik işlemden geçirilir.

g) Sakıncası olmayan ve getirdiğimiz, kuruttuğumuz yurdum ağaçlarının parçalarında/gövdesinde akvaryuma koymadan delici bir aletle delikler açın ve derinde hala yaş özsu-reçine-kimyasal-küf vs var mı, gerçekten kurumuş mu kontrol edin. İçiniz rahat etmedi tekrar kaynatın ve eskimeye, kurumaya bırakın.

h) Asma üzüm kökü olur ama ağırlığına rağmen batırmakta zorlanırsınız, deli eder.

i) Topladığınız parçaları, kaynatıp kuruttuktan sonra kabuğunu soymanız ve zımparalamanız da gerekiyor, bazılarının kabuğu yaşken daha kolay soyulur.

j) Söğüt dalları suya faydalıdır, nitratını azaltır. Meşe yaprakları da aynı işe yararlar.

k) Güney Doğu Asya’dan ithal ürünler akvaryuma tanik asit bırakır, bu suyu yumuşatır, PH oranını düşürür, ilk başta su sararabilir fakat filtrasyonumuz açık olduğundan bu sarılık kısa sürede yok olur. Çiklit balık için suyun PH’ı fazla düşük olmamalıdır.
 

BLOG YORUMLARI

    Bu bloga henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz ?

YORUM YAZIN

google-site-verification: google9b2bae24b64aad22.html
OVARSA Yazılım Teknolojileri