banner
MENÜ
Sepetinizde 0 ürün bulunmaktadır.

Akvaryumda yapılan yanlışlar ve doğrular

Blog

Akvaryumda bir çoğumuzun yaptığı yanlışlar v olması gereken doğruları hakkında

 

YENİ BAŞLAYANLAR VE BU İŞİ BİLİYORUM DİYENLERİN YAPTIĞI HATALAR!
YANLIŞ


1. Büyük tanklarda zemin araştırması yapılmaması ve kolonlara yakın konulmaması.


DOĞRU


Genelde büyük hacimli (ton +) olan tanklarda pek dikkat edilmemektedir bu işlemi kesinlik ile göz ardı etmeden dairenizin yapısına uygun olarak kolonlara yakın olmasını sağlayın. Aşağıda detaylı olarak zemin etüdü tarif edilmiştir.


YANLIŞ
2. Akvaryuma müdahale etmeden ellerin yıkanmaması ve akvaryuma el soktuktan sonra ellerin yıkanmaması.


DOĞRU

Tankın içerisine elimizi sokmadan bol su ile kesinlik ile sabun kullanmadan ellerimizin yıkanması gerekmektedir aksi taktirde ellerimizdeki mikroplar bizleri hasta ede bileceği gibi balıklarımızıda hasta edecektir.


YANLIŞ
3. Balıkların ne gibi su şartları istediğini araştırmadan sadece görünüşüne bakıp alıp sonra da su şartlarını sağlayamayıp öldürmek


DOĞRU
Bir çok arkadaşımızın (genelde yeni başlayan hobiciler) balığın hangi su şartlarını sevdiği,Su sıcaklığı,dip yapısı,akıntı isteyip istemediği vs. vs. gibi gereken bilgiyi toplamadan sadece renkleri güzel diye balıkları istemedikleri şartlar ile baş baka bırakmak ve sonucunda hazin son.


YANLIŞ
4. Sadece buharlaşan suyu tamamlayıp dip çekimi ve aylık düzenli su değişimlerinin yapılmaması.


DOĞRU
Tankın suyu eksildikçe su ilave etmek su değişimi yaptığınız anlama gelmemektedir. Bunu düzenli periyodik aralıklar ile devamlı yapmanız gerekmekte. Önerilen haftalık %20 - %25 su değişimi. su değişimleri ile birlikte dip çekimi.


YANLIŞ
5. Filtre temizlerken seramik ve biobollerin akvaryum suyuyla temizlenmemesi.


DOĞRU
Filitremizi temizliğini yaparken seramik ve biobollerin tankın içerisinden aldığımız su ile yıkanması gerekmektedir. Bunun nedeni biolojik döngünün bozulmamasıdır. Çeşme suyu ile yıkanan materyeller maalesef döngünün yavaşlamasına sebep olacaklardır.


YANLIŞ
6. Yeni alınan bitkilerin kontrol etmeden ve yıkanmadan akvaryuma konması. Salyangoz yumurtalarını akvaryumunuza taşıyabilir.


DOĞRU
Bu konu bitkili tankların baş belası durumuna gele biliyor fark edemeyeceğimiz kadar ufak yumurtalar bitkinin üzerinde tankımıza gele bilir bunu önlemek için tankımızdan bir miktar su alıp güzelce bitkileri yıkadıktan sonra tanka ilave etmektir.


YANLIŞ7. İlaçlama (mantar,beyaz benek ilacı v.b) yapıldıktan sonra filtreninn açık tutulması


DOĞRU
Tankımızda toplu hastalık olduğu zamanlar içerisinde mümkün ise filitremizi komple hortumlarını sudan çıkartmak gerekmektedir eğer çıkartamayacağımız gibi yerde iseler kapatılması gerekmektedir.


YANLIŞ
8. Su değişimlerinde ısıtıcının fişinin çekilmemesi sonucu camlarının çatlaması, elektrik çarpılma tehlikesi..


DOĞRU
Çok sık yapılan bir hata su değişimi temizlik gibi durumlarda ısıtıcımızın fişini suyu boşaltmadan en az 10 dk kadar önce çekmemiz gerekmektedir. Çekmediğimiz taktirde suyu
çekmeye başladığımızda cam seviyesine gelir gelmez büyük ihtimal ile camımız kırılacak ve ısıtıcımız hem size hemde kendine zarar vermiş olacaktır.


YANLIŞ
9. Bir çok akvaryumcunun tavsiyesi olan su hazırlamakta metilen mavisi kullanmı.


DOĞRU
Metilin mavisi yanlızca hastalık olduğu zaman karantina tankında kullanılmalıdır. Hastalık dışında normal zamanlarda,su değişimlerinde kullanılmamalıdır.


YANLIŞ
10. Hastalıklar için ana tankta ilaç kullanarak biyolojik dengenin al üst edilmesi ve sağlıklı balıklarında olumsuz etkilenişi.


DOĞRU
Hasta balığımız olduğunda karantina kullanmak yerine ana tankın içerisinde tedavi etmeye çalışmak yapılacak en büyük hatalardandır. Bunun yerine üst konuda olduğu gibi bir karantina tankının olması bu tanka ısıtıcı takılı olması gerekmektedir. Ana tankın içerisine ilave edeceğiniz her değişik ilaç hasta olmayan balıklarınız için çok büyük bir tehlikedir.


YANLIŞ
11. Su değişimleri dinlendirilmemiş su ve de akvaryum suyuyla aynı derecede olmamas balıklara yapılan beyaz benek, mantar, stres vb. oluşumu kaçınılmaz.


DOĞRU
Tankın su değişimlerinde dinlenmiş su kullanılması gerekir ve bu suyun tankın içerisindeki suya yakın veya aynı derecede olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir yoksa balıklarımıza hastalık,stres gibi rahatsızlık vere biliriz.


YANLIŞ
12. Kum kazan cichlidlerin bulunduğu akvaryumlarda kayaların üst üste desteksiz yığılması.


DOĞRU
Bir çok kişinin tercihi olan cichlid balıklarının tankında kayaları üst üstte dengesiz şekilde konması cichled balıkları bilindiği üzere kumu kazmaktadırlar bu neden ile kayalar üst üstte koyacaksanız kumu tanka koymadan önce kayaları ilave etmek en doğru olanı olacaktır.


YANLIŞ
13. Çoğu akvarist tuzun sadece doğru oranda yararlı olduğunu ve akvaryumdan alınmış bir miktar suda eritilip ara ara atılması gerektiğini bilmiyor.


DOĞRU
Akvaryumlarımızda kaya tuzu koruyucu ve tedavi amaçlı kullanılır. Kaya tuzunun normal tuzdan farkı içinde iyot olmamasıdır.Normal sofralarda kullandığımız tuz iyot içerir. İyotun balıklara çok zararı vardır. Onun için normal tuz kullanımı balıklara fayda yerine büyük zarar verir.
Kaya tuzunun kullanım sıklığı ve miktarı akvaryum boyutumuza ve su değişimize göre değişir. 100 lt akvaryum için 1 çorba kaşığı tuz kulanılmalı ve her su değişimde ortalama haftada 1 çorba kaşığı kaya tuzu eklenmeli. Kaya tuzunu direk suya atmak yerine önce bir bardakta su ile eritmeli ve akvaryumun değişik bölgelerine yaymak daha faydalı olur.
Tuzun fazla kullanınımıdan çekinmeliyiz. Fazla tuz balıkların ciğerini yakar. Solunum sistemlerine zarar verir. Ayrıca fazla tuz kullanımı akvaryumlarımızdaki yararlı bakterilerin ölümünede yol açar. Fazla tuz kullanımının bir diğer etkiside Ph’in düşmesidir. Tuzun yumuşatıcı etksisi Ph’ı düşürür.
Yeni kurduğumuz akvaryumlarda tuz kullanımı çok faydalı olur. Özellikle akvaryum ilk defa kullanılıyorsa silikonun etkisi geçmesi için 1-2 gün tuzlu su bekletilmeli. Bu işlemden sonra akvaryumdaki tuzlu su boşaltılmalı ve dinlenmesi için yeni su eklenemli. Artık kaya tuzu kullanımımız düzenli periyodlarla yapılmalı yani her dip çekimi yaptığımızda akvaryumumuzun ölçülerine göre (100lt için 1 çorba kaşığı) tuz eklenmelidir.
Kaya tuzu sudaki nitrat ve zararlı bakterileri bastırır. Akvaryumlarımızda koruyucu görev yapar. Balıklarda sürtünme ve solungaçlarda kırmızılık olursa kullandığımız tuz miktarı o dönem için arttırılmalıdır.
Kaya tuzu piyasada 2 çeşit satılır salçalarda ve turşularda kullandığımız ham tuz ve Sanayi tipi tablet şeklindedir. Tablet tuzlar ham tuzların rafinelenmesi ve preslenmesiyle üretilir. Genellikle su arıtma sistemlerinde kulanılır. Rafine edilmiş bu tuzlar ham tuza göre daha sağlıklıdır. Çünkü rafine sırasında içindeki zararlı maddeler ve metaller ayıklanır. Eğer tablet bulabilirsek onun kullanımı daha iyi olacaktır ve tablet hesabı kullanımı pratik olur. Kaya tuzu turşu tuzu olarakta piyasada geçebiliyor. Kaya tuzu beyaz benek tedavi kullanımında kullanılan bir malzemedir ve çeşitli zararlı bakterileri absorbe edici özelliğe sahiptir.


YANLIŞ
14. Bitki ve vatoz bulunan akvaryumlarda tuz kullanılması...


DOĞRU
Bitki ve vatoz bulunan tanklarda tuz kullanılmaz.
Bunun yerine Tuz Banyosu önerilir.
Beyaz benek dış parazit mantar ve yüzgeçlerde erime olan balıklarımız tuz banyosuyla bakterilerden arındırabiliriz. Tuz banyosu için 2 lt suya 1 çorba kaşığı kaya tuzu eritilir ve karıştırılır. Hasta olan balık tuzlu suda 5 dk tutulur ve belli süre gözlemlenir. Balıkda bayılma hareketlerinde farklılık görüldüğü anda banyo sonlandırılmalıdır
Kaya tuzu beyaz benek ve mantar hastalıklarını önlemeye yardımcı olmasının yanında cichlid türleri gibi 1000/5 tuzluluğa ihtiyaç duyan kısmen acı su balıklarının su değerlerini habitatına yaklaştırarak stressi önlemede yardımcı olur.
Akvaryumda kullanılması tanka eklenecek her 100 litre su için bir çay kaşığı kaya tuzunu eritip karıştırarak kullanılır. Bu oran çöpcüleri ve vatozları pek etkilemez fakat aşıldığı taktirde kuyrukları eriyebilir.

BLOG YORUMLARI

    Bu bloga henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz ?

YORUM YAZIN

google-site-verification: google9b2bae24b64aad22.html
OVARSA Yazılım Teknolojileri