banner
MENÜ
Sepetinizde 0 ürün bulunmaktadır.

BİTKİLİ AKVARYUM VE BİTKİ DİKİMİ HAKKIND

Blog

AKVARYUM BİTKİLERİ DİKİMİ VE BAKIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

BİTKİLİ AKVARYUM VE BİTKİ DİKİMİ HAKKINDA

Akvaryum bitkileri dikmek, en az yetiştirmek kadar zahmetli bir iştir. Her bitkinin farklı bir dikim şekli vardır. Bu yüzden tek tip bir dikim çeşidi yoktur. Akvaryum bitkisi dikmeden önce dikmek istediğiniz bitkiyi uygun bir yerden temin etmelisiniz. Temin ederken bitkinin ismini ve çeşidini öğrenmeniz çok önemlidir. Ekmek istediğiniz bitkiyi alırken akvaryumunuzu düzgün bir şekilde tarif etmelisiniz ve akvaryumunuzun şartlarını belirtmelisiniz. Çünkü her istediğiniz bitki sizin akvaryumda büyüyecek diye kesin bir garanti yoktur. Her bitkinin gereksinimleri farklıdır ve bazen bu gereksinimleri sağlasanız bile karışık sebeplerden dolayı büyümemekte inat edebilirler.

Neden akvaryum bitkileri dikmeliyiz?

Akvaryum suyunu temizler: Akvaryum bitkileri suyun içinde balıkların oluşturduğu ya da zamanla oluşan kirleri kendilerine çekerler. Bu saye de suyun temiz kalmasına büyük oranda yardımcı olurlar.
Akciğer görevi görürler: Akvaryum bitkileri diğer tüm bitkiler gibi karbondioksiti besin olarak kullanırlar ve sonucunda bulundukları ortama oksijen üretirler. Bu sayede akvaryumunuzunun suyunun oksijen miktarını artırırlar.
Yavru balıkları korurlar: Büyük balıklarınız aç kaldıklarında agresifleştiklerinden dolayı yavru balıklara saldırmayı deneyebilirler. Akvaryum bitkileri bu esnada yavru balıkları gizlenmeleri için güzel bir alan oluşturur. Bu yüzden yavru balıklar için mükemmel bir sığınaktırlar.
Balıklarınızın stresini azaltırlar: Biliyorsunuz ki balıklarımız, aynı bizler gibi çok kolay strese girebilen canlılardır ve de bu stres bazen ölümlere kadar gidebilen kötü şeylere sebep olabiliyor. Stresin ana sebebi çoğu zaman akvaryumlara yeterince özen gösterilmemesidir. Bunun en güzel çözümü ise akvaryum bitkileridir. Akvaryumlarınıza akvaryum bitkileri dikerek daha sağlıklı balıklara sahip olabilirsiniz.

 

Uygun zemin kurulumu, dekor ve aydınlatma sistemini hazırladıktan sonra artık sıra bitki dikiminde

Alacağınız bitkilerin canlı ve sağlıklı olması en önemli konu

Alınan bitkileri akvaryuma koymadan önce kesinlikle dezenfekte edilmesi gerekir, salyangoz yosun ve zararlı bakterilerin temizlenmesi için bu şart
Dezenfektasyon işi bittikten sonra bitkileri nereye ne şekilde dikecegimize karar vermeliyiz, gelişi güzel dikim olmamalıdır

Bitkileri rast gele tek tek değil türüne göre 2li 3lu 4 lu gruplar halinde toplu dikelimki görüntü hoş olsun

Dikim işi bittikten sonra ilk gün ışığı açmıyoruz, 2-3-4 günler alınan bitkinin ışık ihtiyacının 1/3 u kadar ışık veriyoruz, sonraki 5 gün ise 2/1 ışık veriyoruz, bu süre zarfında kesinlikle gübre kullanmayalım ( bitki henüz tutulmadığı için verilen gübre sadece yosun oluşumu yapar) bu süre de haftalık %30 su değişimini kesinlikle ihmal etmeyelim

10. Günden sonra ışık normal seviyesine çıkarılıp gübre takviye sine başlanabilir

Artık sistemimiz hazır
Keyifli hobiler diliyorum.

BLOG YORUMLARI

    Bu bloga henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz ?

YORUM YAZIN

google-site-verification: google9b2bae24b64aad22.html
OVARSA Yazılım Teknolojileri