banner
MENÜ
Sepetinizde 0 ürün bulunmaktadır.

Bitkili akvaryumda yosun ile mücadele

Blog

Bitkili akvaryumda yosun ile mücadelede en önemli canlılardan bir tanesi Nerite Salyangoz

 

Nerite Salyangozu

Bu yazımızda nerite salyangozu türleri nelerdir, bakımında nelere dikkat edilmelidir, akvaryumu nasıl olur, ne yer, nasıl beslenir, bitki yer mi, uyumlu olduğu canlılar hangileridir, cinsiyeti nasıl anlaşılır, üretimi nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap bulacaksınız. 

Kaplan salyangozu ya da zebra salyangozu olarak da bilinen çeşitli türleri bulunan nerite salyangozu, yosun temizliğindeki başarısı ile bilinen küçük bir tatlı su salyangozudur. Doğal yaşam alanı Afrika kıtasıdır. Somali, Kenya ve Tanzanya’da mangrov bataklıkları ile lagünleri; Mozambik ve Güney Afrika’da kıyı ovalarını mesken edinir. İsmini Güney Afrika’daki eski bir yerleşim yerinden alır. İlginçtir ki tatlı suda yaşasa da, üremek için acı suya ihtiyaç duyar. Bu özelliği akvaristler için bir avantaja dönüşür. Çünkü istenmeden üremesi mümkün değildir.

Ortalama ömrü 2-3 senedir, ancak bundan daha uzun süre hayatta kalabilir. Boyu akvaryum için büyük değildir. Tamamen geliştiğinde 2-3 sanimetre boyunda olur. Ufak olması, tatlı suda üreyememesi ve yosunlara olan büyük iştahı sayesinde akvaryum hobisinde çokça tercih edilir. Uysal, barışçıl ve sakin yapısı sayesinde karma akvaryumlarda yaşayabilir. Zebra, kaplan, zeytin, siyah ve boynuzlu olarak isimlendirilen farklı türleri vardır.

Neritina Salyangoz Özellikleri

Bilimsel ismi: Neritina sp.

Alt türleri: Zebra nerite (Neritina natalensis Zebra), kaplan nerite (Neritina turrita), zeytin nerite (Neritina reclivata), boynuzlu nerite (Neritina Clithon corona), black racer (Neritina pulligera, Vittina waigiensis), kırmızı benekli (Neritina natalensis sp).

Akvaryum hacmi: Minimum 40 litre

Bakım zorluğu: Kolay

pH değeri: 7.0 ile 8.5 arası

Su sertliği: Orta sert ile çok sert arası

Sıcaklık: 22 ile 26 santigrat derece arası

Boyu: En fazla 3 santimetre

Karma tatlı su akvaryumu için uygun olan birçok omurgasız canlı ve balık türüyle beraber yaşayabilir nerite salyangoz. Ancak agresif türlerden sakınılmalıdır. Akvaryumda ciklet, japon balığı, loach ya da kerevit bulundurmak hiç iyi bir fikir değildir.

Salyangozlardan minare salyangozuramshorn salyangozuelma salyangozu, fildişi salyangozu ve altın İnka salyangozu ile beraber yaşayabilir. Karideslerden bambu karidesi, kırmızı kiraz karidesi, vampir karidesi, hayalet karidesi ve amano karidesi ile uyumludur. Çöpçü balığı ve cüce vatoz ile beraber yaşayabilir.

Nerite Salyangozu Akvaryumu

Küçük ve dayanıklı bir türdür. İhtiyaçları karşılandığı sürece her boydaki akvaryumda yaşayabilir. Çoğu zaman tek başına beslenmez ve akvaryum büyüklüğü bulundurulan balıklara göre belirlenir. Ancak 40 litreden daha küçük bir akvaryumda beslenmemelidir.

Salyangozların çoğu uysal canlılardır. Akvaryumdaki diğer canlıları rahatsız etmezler. Ancak bunun aynısını balıklar için söyleyemeyiz. Bu yüzden akvaryumda salyangoz yiyen balıklar bulundurulmamalıdır. Loach ve ciklet türünden çoğu balık salyangozlar için tehlikelidir. Birçok gurami türü ve beta balığı salyangozlara saldırır. Onları öldüremeseler bile zarar vereceklerdir.

Bakımında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, akvaryumdan firar edebilmesidir. Salyangozunuz tırmanarak akvaryumdan dışarı düşebilir. Bu durumda kabuğu kırılabilir veya kuruyarak ölebilir. Akvaryuma koyulduğunda ters dönmediğine emin olmak gerekir. Çünkü kendini düzeltemez ve fark etmezseniz ölür.

Nerite salyangozu da diğer canlılar gibi biyolojik atık oluşturur. Her ne kadar yosun temizliğinde başarılı olsa da, bunun sonucunda dışkı açığa çıkarır. Bu yüzden akvaryumdaki popülasyonuna dikkat edilmelidir. Zira akvaryumda çok sayıda canlı bulunması su kalitesinde sıkıntıları beraberinde getirir.

Kurulu bir akvaryuma koyulmalıdır. Azot döngüsü tam olarak sağlanmış olmalı ve suda bakır bulunmamalıdır. Çünkü salyangozlar bakıra karşı aşırı duyarlıdır. Akvaryum suyunda bakır bulunacak olursa salyangozlarınız kısa sürede ölür. Eğer hastalık tedavisi için ilaç kullanacaksanız içinde bakır bulunmadığına emin olmalısınız.

Ölü salyangozlar akvaryum camına yapışamaz. Akvaryumun tabanında hareketsiz kalır. Eğer akvaryumunuzda ölü salyangoz varsa, onu suda tutmayın. Aksi halde çürüyerek su kalitesine büyük zarar verir. Yaydığı koku da rahatsız edecektir. Ancak her hareketsiz salyangoz ölü değildir. Yemek bulamadığı zaman nerite salyangozu karanlık bir köşede günlerce hareketsiz kalabilir.

Nerite Salyangozları Ne Yer

Nerite salyangozunun yosun temizliğindeki yeteneği herkes tarafından bilinmektedir. Bütün gün cam, dekor, filtre girişi ya da sert yapraklı bitkilere yapışarak üzerindeki yosunları yemekle meşgul olur. Yumuşak film yosunlar, yumuşak yeşil yosunlar, yumuşak kahverengi yosunlar ve kahverengi diatomlardan hoşlanır. Ancak sadece yosunla beslenmesi yeterli değildir. Besinlerinin çeşitlendirilmesi gerekir. Bitkisel tablet yemler bu iş için biçilmiş kaftandır.

Haşlanmış sebzelerle de besin çeşitliliği sağlayabilirsiniz. Kabak dilimleri, salatalık, brokoli ve marul en çok sevdiği sebzeler arasındadır. Ancak en geç 24 saat sonra arta kalan sebzenin akvaryumdan çıkarılması gerekir. Aksi takdirde suyu bozmaya başlar.

Akvaryumunuzda ciddi bir yosun problemi varsa hemen salyangoz bulundurmayı düşünmeyin. Problemin kök nedenini tespit etmek daha kalıcı bir çözüm olacaktır.

Nerite Salyangozu Üretimi

Diğer birçok salyangozun aksine nerite salyangozları çift cinsiyetli değildir. Ya dişi ya da erkek olurlar. Ancak cinsiyetlerini belirlemek çok zordur. En iyi yöntem ürerken onları izlemektir. Çiftleşme esnasında erkek salyangoz çoğu zaman üstte olur. Hangi salyangozun yumurta bıraktığını da izleyebilirsiniz. Yumurta bırakan salyangoz dişidir.

Eğer bir dezavantaj olarak düşünecek olursanız, üremedeki tek dezavantajı tatlı suda üreyememesidir. Salyangozlarınızın çoğalmasını istiyorsanız zor bir iş olduğunu hatırlatmak isteriz. Zira larva bakımı da zorlu bir görevdir. Eğer zoru seviyor ve onları üretmek istiyorsanız acı su akvaryumu kurarak işe başlamanız gerekir. Çünkü nerite salyangozları tatlı suda ya da deniz akvaryumunda üreyemez. Acı su akvaryumunu kurduktan sonra en azından 6 tane nerite salyangozu edinin. Bu sayede akvaryumda en azından 1 dişi ya da 1 erkeği bulundurmuş olma ihtimaliniz daha yüksek olur.

Akvaryumda kalsiyum zengini taban malzemesi bulundurmanın faydası olacaktır. Mercan kırıkları bu iş için gayet uygundur. Ancak akvaryum suyu yeterince sertse böyle bir taban malzemesine gerek kalmayabilir. Su sıcaklığının 24 santigrat derece üzerinde tutulması üremeyi teşvik edecektir.

Yumurtaları akvaryumda gördükten sonra onları deniz akvaryumuna alın. Bu akvaryumda yosun bulunması gerekir. Yavru salyangozlarınızı tatlı su akvaryumuna almadan önce en azından 4 hafta burada bekletmelisiniz. Artık yem olmayacaklarını düşünüyorsanız onları tatlı su akvaryumunuza koyabilirsiniz.

BLOG YORUMLARI

    Bu bloga henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz ?

YORUM YAZIN

google-site-verification: google9b2bae24b64aad22.html
OVARSA Yazılım Teknolojileri