banner
MENÜ
Sepetinizde 0 ürün bulunmaktadır.

Bitkili akvaryumda yosun ile mücadele 2

Blog

24 Mayıs 2020, Pazar

Bitkili akvaryumda yosun ile mücadele

akvaryumda oluşan yosunlara karşı etkili olan bir canlı

 

Bitkili akvaryumda yosunlar ile mücadele için en iyi canlılardan biri

Amano karides

Bilimsel adı Caridina Japonica olan bu canlılar Takashi Amano‘nun araştırmaları sonucu akvaryum dünyasına 1995 yılında kazandırılmıştır. Görünüş olarak yarı-transparan kahverengi tonlara sahiptir. Başından kuyruğuna kadar devam eden koyu-sarı bir şeridi ve karın bölgesinde de siyah noktaları bulunan 4-5cm’ye kadar büyüyebilen canlılardır. Akvaryumda yetişen her tür yosunu ve atık yemi tüketirler. Ayrıca izlemesi de zevkli canlılardır. Orjini başta Japonya olmak üzere uzak doğudur. Adalarda ve denize akan akarsu ve bataklıklarda yaşarlar.

Amano Karides Bakım Koşulları

Amano karidesler en az 25 litrelik tanklarda bakılmalıdırlar. Isı olarak 16-29C°‘lik bir aralıkta bakılabilirler. Ayrıca tatlı su canlıları olmalarına rağmen bir miktar tuzluluğu da tolere edebilirler. Ph 6,0 ve 7,6 aralığındaki ve KH 3-10 aralığında sularda yaşamlarını sürdürebilirler. Görüldüğü üzere su değerleri konusunda hassas olmadıkları için bakımı kolay canlılardır. Barındırıldıkları tankta bir miktar bitki, moss ve saklanma alanı yaratılması iyi olacaktır.

Amano Karidesin Beslenme Alışkanlıkları

Amano karides omnivor bir canlıdır. Yani hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Temel besinleri yosun olduğu için az sayıda tankınızda barındırıyorsanız ve tankınızda moss ve bitkiler de varsa balıklarınıza verdiğiniz yemlerin de artıkları ile beraber bu canlılara özel bir yem kullanmanıza gerek kalmayabilir. Ancak yine de tüm karidesler için uygun olan yemleri amano karidesleriniz için de kullanabilirsiniz. Karidesler için özel üretilmiş yemler canlının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış olduğu için gelişim ve üremeyi daha iyi destekler. Ayrıca catappa yaprakları da karidesler için oldukça sağlıklı ve üremeyi tetikleyici bir yemdir.

Amano Karideslerde Cinsiyet Ayrımı

Amano karideslerin dişileri erkeklerine nazaran daha büyüktür ve dişilerin karın bölgelerindeki izler kesik çizgilere benzer. Bu izler erkekte ise nokta şeklindedir ve boy olarak erkek dişiye oranla küçüktür. Hamile dişilerin karınlarında yumurtalarını görebilirsiniz.

Amano Karideslerin Üretimi

Amano karidesler, metamorfoz yani başkalaşım geçiren canlılardır. Yavruları Sakura karideste olduğu gibi yetişkinlerin bir küçük kopyası şeklinde değil, larva formundadır.

Üretimi ise maalesef ki zordur. Yetişkinler yumurtalarını okyanusa açılan akıntılara bırakırlar ve yumurtadan çıkan larvalar başkalaşım evrelerini deniz suyunun yosunlu kıyılarında tamamlayıp, tatlı suya ebeveynlerinin yanına göç ederler. Üretim safhasında ise bu döngü taklit edilmeye çalışılır.

Amano karidesler çift tuttuktan sonra 45 günde bir doğum yaparlar. Eğer tankınızda temizlik amaçlı olarak amano karides barındırıyorsanız, üretmek gibi bir amacınız yoksa larvalar da balıklarıza güzel bir canlı yem olacaktır.

BLOG YORUMLARI

    Bu bloga henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz ?

YORUM YAZIN

google-site-verification: google9b2bae24b64aad22.html
OVARSA Yazılım Teknolojileri